Stan powietrza nie taki zły - stopniowanie przymiotników [komentarz]

Wczoraj w Radiu Kraków użalali się jakie to mamy okropny stan powietrza. A tymczasem nie jest tak źle jak jeszcze - całkiem nie dawno - bywało.

Dziś rano największy wynik pyłu PM10 zanotowała stacja na alejach trzech wieszczów 91ug/m3 co stanowi 201% obecnej normy WHO. Przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu przekroczenia sięgały nieraz od 200 do 600%, a norma wówczas była wyższa o 5ug/m3 i wynosiła 50ug/m3. Pył ten jest jeszcze stosunkowo bezpieczny dla organizmy ponieważ nie przedostaje się do krwioobiegu (jesteśmy w stanie go odfiltrować). 

Gorzej jest z pyłami drobniejszymi np. PM2,5, te bowiem przedostają się do każdej komórki naszego ciała i to szybko. Jak pokazują badania wykonane z użyciem izotopów zajmuje to tylko kilka minut. Stężenie tego pyłu największe było dziś rano przy ul. Tynieckiej i wynosiło 68ug/m3 co odpowiada 450% normy WHO. Trzeba zaznaczyć że norma ta też została zaostrzona i obecnie wynosi 15ug/m3 (wcześniej to było 25ug/m3). Np. 6 lat temu w Krakowie PM2,5 miał 455% czyli ok 114ug/m3.

Przymiotnik - stopniowanie - części mowy
Zdjęcie ilustracyjne: Stopniowanie przymiotników.



Jest więc zauważalna poprawa, choć do ideału jeszcze trochę brakuje. Dziennikarzy i reporterów prasowych, radiowych i telewizyjnych zapraszam do przypomnienia sobie, że w języku polskim funkcjonuje coś takiego jak stopniowanie przymiotników.

 

Sebastian Kolemba 

 

zdjęcie ilustracyjne


Komentarze

  1. Lepiej niż było; ale to nie zmienia sytuacji że stan powietrza jest bardzo zły (a był dramatycznie zły).

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czytelnicy piszą: pracownicy Poczty na os. Bohaterów Września dostali wypowiedzenia

Czy otwarcie obwodnicy spowodowało korki na Piasta Kołodzieja? Wyjaśniam [analiza]

Dyr. Franek zlikwiduje buspasy na Mikołajczyka! [komentarz]