Zamarznięte rynny, zalane mieszkania: SM Mistrzejowice odpowiada

 Tuż po świętach Bożego Narodzenia skierowałem do obu mistrzejowickich spółdzielni mieszkaniowych zapytanie dot. zamarzniętych rynien i zalanych mieszkań. Mieszkańcy skarżyli się na brak pomocy ze strony spółdzielni mieszkaniowej. Twierdzili, że zostali pozostawieni z tym problemem na święta. W zapytaniu prosiłem o przekazanie informacji kiedy wykonywano przeglądy rynien w blokach, dlaczego nie można było niezwłocznie przystąpić do usuwania awarii oraz dlaczego mieszkańcy zostali pozostawieni na święta z cieknącym dachem i ścianami. Dziś otrzymałem odpowiedź ze SM Mistrzejowice. Odpowiedzi udzielił Zastępca Prezesa Zarządu ds. Technicznych. Odpowiedź publikujemy w całości.


 

Foto: Archiwum BWiP. FB/ grupa Mistrzejowice rozmawiają.

"W odpowiedzi na Pana pismo email z dnia 27.12.2022 r. Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Mistrzejowice” uprzejmie informuje, że w związku z obfitymi opadami śniegu oraz cyklicznymi zmianami temperatur w miesiącu grudniu 2022 roku doszło do oblodzenia rur spustowych oraz rynien w części budynków będących w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej „Mistrzejowice”. Oblodzenie doprowadziło do niedrożność rur spustowych przez co doszło do przedostawania się wody do wnętrza budynków.

Brygady konserwacyjne Spółdzielni podjęły wszelkie działania mające na celu zminimalizowanie strat. Nasi pracownicy pracują również nad systemową metodą trwałego wyeliminowania tych nieprawidłowości. Wraz z nastaniem sprzyjających warunków atmosferycznych bezzwłocznie zostaną wykonane prace naprawcze. Z uwagi na ponadnormatywne opady śniegu podobny problem wystąpił również w wielu budynkach w ościennych Spółdzielniach oraz na terenie całego Krakowa.

Powstałe szkody zalaniowe zostaną usunięte w ramach polisy ubezpieczeniowej Spółdzielni.

W odniesieniu do Pana pytania dotyczącego przeglądów dachów informujemy, że wszystkie budynki znajdujące się w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej „Mistrzejowice’’ zgodnie z wytycznymi ustawy Prawo Budowlane poddawane są wymaganym okresowym kontrolom:

  • wykonywanym co najmniej raz w roku, polegającym na sprawdzeniu stanu technicznego elementów budynku narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu
  • wykonywanym co najmniej raz w roku, polegającym na sprawdzeniu instalacji gazowych oraz przewodów kominowych
  • wykonywanych co najmniej raz na 5 lat, polegającym na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia, badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji".
 
 
 
opracował: Sebastian Kolemba


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zamknięty przejazd przez parking powyżej kościoła - proboszcz odpowiada

Czytelnicy piszą: zamknięty przejazd przez parking powyżej kościoła

Czytelnicy piszą: po 4 latach powstanie park kieszonkowy na os. Piastów obok LIDL-a